Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   
  Omloop Het Volk/Nieuwsblad   

 Server time: 20 Sep 2019 10:18:21 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Tour de Suisse 2019
Switzerland  /  15 June - 23 June

Edition: 83 (1172.5 Km)
Winner: BERNAL GOMEZ Egan Arley



Race Winners

2019 BERNAL GOMEZ Egan Arley

2018 PORTE Richie

2017 SPILAK Simon

2016 LËPEZ MORENO Miguel ┴ngel

2015 SPILAK Simon

2014 FARIA DA COSTA Rui Alberto

2013 FARIA DA COSTA Rui Alberto

2012 FARIA DA COSTA Rui Alberto

2011 LEIPHEIMER Levi

2010 SCHLECK Frank

2009 CANCELLARA Fabian

2008 KREUZIGER Roman

2007 KARPETS Vladimir

2006 ULLRICH Jan

2005 GONZALEZ JIMENEZ Aitor

2004 ULLRICH Jan

2003 VINOKOUROV Alexandre

2002 ZUELLE Alex

2001 ARMSTRONG Lance

2000 CAMENZIND Oscar

1999 CASAGRANDE Francesco

1998 GARZELLI Stefano

1997 AGNOLUTTO Christophe

1996 LUTTENBERGER Peter

1995 TONKOV Pavel

1994 RICHARD Pascal

1993 SALIGARI Marco

1992 FURLAN Giorgio

1991 ROOSEN Luc

1990 KELLY Sean

1989 BREU Beat

1988 WECHSELBERGER Helmut

1987 HAMPSTEN Andrew

1986 HAMPSTEN Andrew

1985 ANDERSON Phil

1984 ZIMMERMANN Urs

1983 KELLY Sean

1982 SARONNI Giuseppe

1981 BREU Beat

1980 BECCIA Mario

1979 WESEMAEL Wilfried

1978 WELLENS Paul

1977 POLLENTIER Michel

1976 KUIPER Hennie

1975 DE VLAEMINCK Roger

1974 MERCKX Eddy

1973 FUENTE LAVENDERA Jose-Manuel

1972 PFENNINGER Louis

1971 PINTENS Georges

1970 POGGIALI Roberto

1969 ADORNI Vittorio

1968 PFENNINGER Louis

1967 MOTTA Gianni

1966 PORTALUPI Ambrogio

1965 BITOSSI Franco

1964 MAURER Rolf

1963 FEZZARDI Giuseppe

1962 JUNKERMANN Hans

1961 MORESI Attilio

1960 RUEGG Alfred

1959 JUNKERMANN Hans

1958 FORNARA Pasquale

1957 FORNARA Pasquale

1956 GRAF Rolf

1955 KOBLET Hugo

1954 FORNARA Pasquale

1953 KOBLET Hugo

1952 FORNARA Pasquale

1951 KUBLER Ferdi

1950 KOBLET Hugo

1949 WEILENMANN Gottfried

1948 KUBLER Ferdi

1947 BARTALI Gino

1946 BARTALI Gino

1942 KUBLER Ferdi

1941 WAGNER Joseph

1939 ZIMMERMANN Robert

1938 VALETTI Giovanni

1937 LITSCHI Karl

1936 GARNIER Henri

1935 RINALDI Gaspard

1934 GEYER Ludwig

1933 BULLA Max




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 27:43:10
2. DENNIS Rohan TBM 00:00:19
3. KONRAD Patrick BOH 00:03:04
4. BENOOT Tiesj LTS 00:03:12
5. HIRT Jan AST 00:03:13
6. SPILAK Simon TKA 00:03:48
7. POZZOVIVO Domenico TBM 00:04:14
8. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto MOV 00:04:35
9. MAS NICOLAU Enric DQT 00:04:53
10. ROCHE Nicholas SUN 00:05:27
11. SCHELLING Patrick NSUI 00:05:38
12. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:06:27
13. HENAO MONTOYA Sergio UAD 00:08:17
14. FELLINE Fabio TFS 00:09:06
15. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 00:09:15
16. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 00:09:39
17. K─MNA Lennard SUN 00:09:42
18. FRANKINY Kilian GFC 00:11:03
19. SICARD Romain TDE 00:11:18
20. FRANK Mathias ALM 00:12:11
21. ARU Fabio UAD 00:13:18
22. KREUZIGER Roman TDD 00:13:32
23. SWIFT Ben INS 00:17:02
24. MONFORT Maxime LTS 00:17:06
25. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi AST 00:18:11
26. FABBRO Matteo TKA 00:19:53
27. CARTHY Hugh EF1 00:20:23
28. MAS BONET Lluis MOV 00:20:36
29. KELDERMAN Wilco SUN 00:20:46
30. MORABITO Steve GFC 00:21:30
31. M─DER Gino TDD 00:21:35
32. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:22:06
33. BOUWMAN Koen TJV 00:22:16
34. ELISSONDE Kenny INS 00:22:25
35. BEVIN Patrick CPT 00:24:26
36. DEVENYNS Dries DQT 00:24:46
37. ANACONA Winner Anrew MOV 00:25:09
38. BADILATTI Matteo NSUI 00:26:36
39. CONCI Nicola TFS 00:27:29
40. STUYVEN Jasper TFS 00:28:23
41. GESCHKE Simon CPT 00:29:17
42. SCH─R Michael CPT 00:30:19
43. BIDARD Franšois ALM 00:31:59
44. THALMANN Roland NSUI 00:32:58
45. CONTRERAS PINZON Rodrigo AST 00:33:08
46. BRAMBILLA Gianluca TFS 00:34:16
47. KING Benjamin TDD 00:35:04
48. VAN AVERMAET Greg CPT 00:35:05
49. TRENTIN Matteo MTS 00:35:31
50. BOUCHARD Geoffrey ALM 00:35:49
51. HIRSCHI Marc SUN 00:36:11
52. GENIETS Kevin GFC 00:36:54
53. TOLHOEK Antwan TJV 00:37:43
54. PELLAUD Simon NSUI 00:38:48
55. BROWN Nathan EF1 00:39:45
56. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 00:40:38
57. OURSELIN Paul TDE 00:41:16
58. BATTAGLIN Enrico TKA 00:43:00
59. BYSTROM Sven Erik UAD 00:43:28
60. K▄NG Stefan GFC 00:43:29
61. CARRETERO Hector MOV 00:45:02
62. MOHORIC Matej TBM 00:45:03
63. GRMAY Tsgabu Gebremaryam MTS 00:45:13
64. CALMEJANE Lilian TDE 00:46:15
65. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 00:46:21
66. KRAGH ANDERSEN S°ren SUN 00:46:40
67. ALBASINI Michael MTS 00:47:04
68. DEWULF Stan LTS 00:47:22
69. HAAS Nathan TKA 00:47:46
70. ASGREEN Kasper DQT 00:47:58
71. SLAGTER Tom Jelte TDD 00:49:49
72. WARBASSE Larry ALM 00:50:41
73. STANNARD Robert MTS 00:53:42
74. HANSEN Adam LTS 00:54:13
75. NATAROV Yuriy AST 00:54:14
76. SAGAN Peter BOH 00:55:25
77. PÍSTLBERGER Lukas BOH 00:56:07
78. LIGTHART Pim TDE 00:56:07
79. ARNDT Nikias SUN 00:56:09
80. FRIESECKE Gian NSUI 00:56:21
81. BRITTON Rob RLY 01:01:36
82. SMIT Willie TKA 01:01:40
83. VAN DER HOORN Taco TJV 01:02:25
84. OSS Daniel BOH 01:04:15
85. DOULL Owain INS 01:04:46
86. BARBERO CUESTA Carlos MOV 01:04:47
87. VANDENBERGH Stijn ALM 01:05:01
88. GOGL Michael TFS 01:05:22
89. MANNION Gavin RLY 01:08:13
90. MORI Manuele UAD 01:08:23
91. JOYCE Colin RLY 01:09:11
92. LIENHARD Fabian NSUI 01:10:31
93. GAROSIO Andrea TBM 01:10:53
94. JANSE VAN RENSBURG Reinardt TDD 01:10:58
95. THOMAS Benjamin GFC 01:11:04
96. DEGENKOLB John TFS 01:11:36
97. DOCKER Mitchell EF1 01:11:56
98. BOUDAT Thomas TDE 01:14:55
99. HOLLENSTEIN Reto TKA 01:15:01
100. BEWLEY Sam MTS 01:16:17
101. WISNIOWSKI Lukasz CPT 01:16:19
102. ZABEL Rick TKA 01:17:12
103. ROELANDTS Jurgen MOV 01:17:15
104. COUSIN Jerome TDE 01:20:10
105. IMHOF Claudio NSUI 01:20:40
106. ROOSEN Timo TJV 01:21:13
107. NIBALI Antonio TBM 01:21:20
108. HOELGAARD Daniel GFC 01:22:14
109. LINDEMAN Bertjan TJV 01:23:24
110. VIVIANI Elia DQT 01:24:10
111. MORKOV Michael DQT 01:25:55
112. SAJNOK Szymon CPT 01:26:27
113. THOMSON Jay Robert TDD 01:26:56
114. ROWE Luke INS 01:28:21
115. RICHEZE Ariel Maximiliano DQT 01:33:22








--- advertisement ---